Play value and practicality in one

Favourite animals for sitting on and for cuddling

A child´s hand loves to touch a soft, cuddly toy. Our toys grew into the form of seats and stools which can be found in every child´s bedroom. They bring with them a poetic, playfulness and a fairy-tale world. Every animal-play stool - is sturdy, safe and has a concealed storage space.

 

H O W   T O  O R D E R?

To order, click on the e-shop button and you´ll be directed to our online shop. Your seat can be collected personally from our warehouse in Mohelnice or delivered by PPL for 190 crowns per parcel. Please provide us with a delivery address and a contact phone number. Our products are in great demand, so we are working on extending our range.

 

Practical seats Inspired by Animals

Children´s hands love to touch soft cuddly toys. Our toys grew into the form of seats and stools which can be found in every child´s bedroom. They bring with them a poetic, playfulness and a fairy-tale world. Every animal-play stool - is sturdy, safe and has a concealed storage space.

Childishly Poetic

Each animal seat has an unrepeatable design and own facial expression. This brings a certain poetry to a child´s bedroom.

 

 

Why do people love our play tables?

• Jsou roztomilé, nápadité a hebké. • Pohodlně a bezpečně se na nich sedí. • Skrývají praktický úložný prostor. • Unesou až 150 kilogramů. • Jsou vyrobené z přírodních materiálů.

Pleasant and Stylish

Zvířátka k sezení jsou komfortní po všech stránkách. Mají příjemný povrch, stylový design a pohodlně se na nich sedí.

Safe and Sturdy

Stoličky dostaly pevný základ z robustního dřeva. Stabilitu jim propůjčují čtyři pevné nohy. Velký podíl má ruční práce.

Storage Space

Dovnitř stoličky se vejde věcí! Úložný prostor je jako stvořený pro menší hračky, knihy a další dětské drobnosti.

Get inspired!

Write to us

If you like our seating-toys and have any questions about them you can contact us by email using this form.